Hüsnü Arkan

Hüsnü Arkan

Türk müziğinin en güçlü seslerinden bir tanesi olan Hüsnü Arkan, Ezginin Günlüğü grubuyla gönüllerde taht kurmuş bir isim. Sesinin tonu, söylediği şarkılar, besteledikleri ve kaleme aldıklarıyla Türk müziğinin en özel isimleri arasında yer alıyor. Müzik yeteneğinin ötesinde sanatçı bir kişiliğe sahip olan Hüsnü Arkan, adını duyanların saygıyla andığı bir isim. Biletino olarak Hüsnü Arkan hakkında bütün merak ettiklerinizi ele aldığımız bu rehberde, sanatçının yaşamına ve müzik kariyerine daha yakından bir göz atalım.

Hüsnü Arkan, 1958’de İzmir’in Kınık ilçesinde dünyaya geldi. Eğitimini İzmir’de sürdüren Arkan 1975 yılında Bergama Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu’nda 3 yıl Mimarlık eğitimi aldı. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak çok yönlü kişiliğini hissettirdi. 1980li yılların ortasında siyasi kişiliği nedeniyle cezası kesinleşen Arkan, 1985 yılında daha önce girdiği cezaevine bir daha girmemek adına Sakız Adası üzerinden kaçak olarak Avrupa’ya gitti.

Yaşamının 1 yılını Atina ve 5 yılını da Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da geçiren Arkan, daha sonra 2 yıl kalacağı Köln’e yerleşti. 1993 yılına kadar Avrupa’da yaşayan Hüsnü Arkan, kendi ifadesiyle Türkiye’de normalleşen yaşam ve siyasi düzen sayesinde geri dönüş yaptı. Yurtdışında yaşadığı süre ve Türkiye’ye döndüğünde sanatın pek çok alanıyla ilgilenen Hüsnü Arkan müzik ve edebiyata yoğun ilgi duydu. Nitekim bu iki alanda verdiği eserler sayesinde de adını milyonlarca insanın bilmesini sağladı. Bugün yaşamını sanata adayan bir isim olarak devam ettiren Hüsnü Arkan, şarkıları ve ses tonuyla pek çok müzik severin takdirini toplamaya devam ediyor.

 

Hüsnü Arkan