Selena Demirli

Selena Demirli

2020-2022 Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı Yüksek Lisans Tezli İleri Oyunculuk Bölümü öğrencisidir. 2021 senesinde İstanbul Oda Tiyatrosu'nda 'Ağladım' isimli tek kişilik oyunda sahne almaya başlamıştır. 2018-2020 yılları arasında İstanbul Şehir Tiyatrosu Darülbedayi Atölyesi'nde eğitim almıştır. İstanbul Şehir Tiyatrosu Darülbedayi Atölyesi kapsamında Müzikallerden Seçmeler ve İstanbul Kültür Sanat Yılı Başlangıcı müzikal gösteriminde sahne almıştır. 2020 senesinden beri yaratıcı drama eğitmenliği yapmaktadır. 2008-2016 yılları arasında Türk Alman Kültür Eğitim Vakfı'nda lise tiyatrosu kapsamında , 2016-2018 yıllarında İstanbul Üniversitesi kapsamında pek çok klasik oyunda ve gençlik festivalinde sahne almıştır. TAKEV Tiyatro Festivali'nde tek kişilik performansı ile okulunu temsil ederek ödül kazanmıştır.

(Kaynak: sanatsalfaaliyetler.com)

Başarılı Oyuncu Selena Demirli İle Kendi Hayatı Ve Kariyeri İle İlgili Keyifli Bir Sohbete davetlisiniz

Uzun süre merak ettiğiniz bir tiyatro oyununa gidiyorsunuz ve orada oyunculuğu ile dikkatinizi çekiyor. Kimden mi bahsediyorum? “Yeni Tiyatro Dergisi Uluslararası Emek ve Başarı Ödülleri – Yılın Umut Veren Kadın Oyuncusu” ödülünü alan başarılı Oyuncu Selena Demirli’den. Son dönemin geleceği parlak oyuncularından biri kendisi. Kendisiyle barışık, mutlu ve keyifli bir kişiliğe sahip. Başarılı oyuncu Selena Demirli ile kendi hayatı ve kariyeri ile ilgili keyifli bir sohbete davetlisiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine Kısaca Kendinizden Bahseder Misiniz ? Sanat Hayatınız Nasıl Başladı ?

“Tabii ki. Ben Selena Demirli. 14 Ekim 1998 İzmir doğumluyum. Bu röportajı doğum günümde yapıyor olmak da çok anlamlı bir hediye oldu benim için. Sizlere çok teşekkür ederim. Ben öğretmen bir annenin çocuğuyum, annem edebiyat öğretmeni. Beni bebeklik dönemlerimden beri çok iyi gözlemleyen, çok iyi tanıyan, çocuk ruhu ve psikolojisi hakkında bilgi ve birikime sahip bir annem var. Çocukken hep yalnız kalabilmeyi kollar ve yalnız kalabildiğim her an müzik eşliğinde çeşitli olay ve karakterler yaratır, kurgular ve onları canlandırırdım. Yazlığımızda çevremdeki tüm çocukları bir araya getirir onlarla gruplar halinde komşularımıza oyunlar canlandırmak üzere gösteriler hazırlardım. Annemin anlattığına göre henüz 3-4 yaşlarımda iken annem ile oynamak istediğim tek oyun, ‘taklit’oyunu imiş. Annemden sürekli çevresinde gördüğü herhangi bir eşya olmamı söylemesini istermişim. Bu sebeple annem ve babamın beni ilgi ve becerilerime uygun bir okula, Türk Alman Kültür Eğitim Vakfı’na kayıt ettirmeleriyle yolculuğum başladı. Küçük yaşlarda yaratıcı drama eğitimleri aldım, ardından TAKEV’de 10 sene boyunca Türk ve Dünya Tiyatrosu metinleri ile ilgili çalışmaların içinde bulunarak büyüdüm. Öğretmenlerim sayesınde hep sahnede olma fırsatı buldum. Özellikle Dünya klasiklerini sahneye taşırdık. Tutkumdan ve aşkımdan bir an bile tereddütüm olmadı; 18 yaşıma geldiğimde ait olduğum yerin, tiyatronun kalbinin attığı yere , İstanbul’a geldim. İstanbul Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okurken okul bünyesinde iki sene sahne aldım. Ardından İBB Şehir Tiyatrosu Darülbedayi Atölyesi’nde 2 buçuk sene teorik ve pratik üstüne eğitimler aldıktan sonra Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuvarı İleri Oyunculuk Bölümü’ne dahil oldum ve yolculuğum bugüne geldi. Şu an içinde bulunduğum oyunlar devam ederken Heiner Müller’in son dönem oyunlarına dair yüksek lisans tezi yazmaktayım”.

(Tamamı Sanatsalfaaliyetler.com'da)

Selena Demirli