Kaan Erkam

Kaan Erkam

1965 yılında yedi aylık olarak Ankara’da doğdu. İlkokula kadar bisiklet kullanmaktan başka bir şey düşünmedi. İlkokul son sınıfta Gaetano Donizetti'nin Aşk iksiri operasını izledi. Sopranoya aşık oldu ve operacı olmaya karar verdi. 1980 yılında daha öğrenciyken Alo Tiyatro'yu kurdu. Paris Amatör Tiyatrolar Festivali'nde "Hekim Uçtu" adlı Moliere uyarlamasıyla ödül aldı.

1988 de Alo Tiyatro'yu geliştirerek oyunlar çıkarmaya başladı. 1989 yılında Beliz Ocan ile amatör olarak kurduğu Oda Tiyatrosu'nu 1990 da resmiyete döktü. Alo Tiyatro, Dün Komik Bir Şey Oldu adlı oyunu iki yıl oynadı. Oda Tiyatrosu'nun ilk oyunu sonradan adını Bir Ofis Gecesi Rüyası olarak değiştireceği Operadaki Hayalet Üzerine Bir Fantezi oldu. Arkasından Son Senfoni’yi yazdı. Birkaç oyun dışında sadece kendi yazdığı oyunları sahneye koydu. Levent Tayman ile birlikteliği tiyatroyu farklı bir yere taşıdı. 1991 yılında yazdığı The Yerli Malı Aşk, yirmi beş kişilik bir kadrodan oluşuyordu. Ankara turnesi sırasında dışarıdan aldıkları 20 kişilik İzmir Metropolitan Tiyatrosu oyuncularıyla anlaşmazlık çıkınca oyunu tek kişilik hale getirdi. Zaman içinde oyunun adını Kadınlar Erkekler İlişkiler Çelişkiler olarak değiştirdi.

2000 yılında İstanbul’a geldi. Jean Bernard-Luc’un yıllarca Gazanfer Özcan Tiyatrosu tarafından oynanan Karımla Evleniyorum adlı oyununu sinema hileleriyle tekrar sahneye koydu. Oyun iki yıl sergilendi. 2002 yılında Oda Tiyatrosu olarak Evita ana sponsorluğunda "Operadaki Hayalet Üzerine Bir Fantezi" adlı oyunla 48 saat sahnede kaldılar. Beşiktaş 5.Noteri vekili Zihni Dardoğan’ın da 48 saat uyumayan ilk noter olarak unvan kazandığı bu rekor Guinness rekorları tarafından kabul edilmedi. Ama Orhan Kural tarafından onandı. Kabul edilmeme sebebi Guinness formunun imzalanmadan önce rekora başlanmasıydı. Ama 48 saatlik rekor devlet belgeli olarak tarihe geçti. Bu rekorla Özel Lions Selim Naşit ödülünü aldı. 2005'te Guinness'in isteği üzerine 24 saatlik tek senaryolu oyunu sergilediler. Ama bu sefer de "biz rekora girmek istemiyoruz ne işimiz var orada" diyerek bir çeşit intikam aldılar. Soner Olgun izlerken aklına gelen oyunu bir gecede yazdı. Oyun sonradan kendini geliştirerek devam etti. Meyhanede. Yakın dostu Hakan Aysev ile tasarlanan bu oyun, ünlü tenorun yurt dışı konserleri yüzünden iptal olunca konsept değiştirdi. Meyhanede oyununu Yeni Rakı sponsorluğunda sahneye koydu. Bir Ermeni meyhanesinde geçen oyunu ilk yıllar izleyicisine masa düzeninde rakı ve Ermeni mezeleri vererek Getronagandan Yetişenler Derneği salonunda sergiledi. Alkollü içeceklerin sponsorluğu yasaklanınca da oyunu tiyatro sahnesine uyarladı. 2012 yılında yakın dostu ve motorsiklette yol arkadaşı Uğur Bulut, uzun yıllar asistanlığını yapan Çağla Çolak, yol arkadaşı Levent Tayman ve oğlu Hakan Erkam ile İstanbul'da Oda Tiyatrosu Sahnesi’ni açtı.[1][2] Oyunlarının çoğunun müziğini oğlu yapmaktadır. Kızı Ege Deniz Erkam ise piyano çalmaktadır.

 

Kaan Erkam